Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27120464 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

WSPÓŁPRACA Z PUNKTEM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – RZESZÓW

14-11-2013

WSPÓŁPRACA Z PUNKTEM INFORMACJI EUROPEJSKIEJ

EUROPE DIRECT – RZESZÓW

 

 

Punkt Informacji Europejskie Europe Direct – Rzeszów należy do europejskiej sieci informacyjnej Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. W Rzeszowie instytucją prowadzącą Punkt jest Euroregionalne Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, a partnerem merytorycznym działań jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. W obecnym kształcie PIE ED-Rzeszów funkcjonuje od stycznia 2013 r.

 

Idea działania sieci jest prosta. Do Punktu Informacyjnego może przyjść, zadzwonić czy napisać każdy, kto chce zadać pytanie, zasięgnąć rady lub wyrazić swoją opinię na temat Unii. W ramach aktywności Punkty organizują różnorodne debaty, szkolenia i konkursy, a konsultanci Europe Direct są obecni, odpowiadając na pytania i rozdając publikacje, podczas targów pracy, szkoleń, czy lokalnych uroczystości. Prowadzą także „lekcje europejskie” i wykłady otwarte, dbając o to, aby wiedza o UE dotarła do wszystkich potrzebujących, a także, aby „informacja zwrotna”, czyli uwagi i opinie, trafiły do podejmujących decyzje.

 

Dotychczas wspólnie - PIE ED-Rzeszów oraz WiMBP - zrealizowaliśmy następujące inicjatywy:

 
- Kultura w Europie. Podkarpacie w kulturze - w roku wielu nowych otwarć, wyboru składu Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej, a na szczeblu lokalnym samorządów, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów przy WSIiZ widząc potrzebę wznowienia dyskusji w obszarze kultury, zaprasza do ponownego przywołania pytań o rolę kultury, polityki kulturalnej oraz wpływ kultury na rozwój społeczno-gospodarczy. W tym celu, nawiązując do tradycji raportów o kulturze wydawanych przez Fundację Roberta Boscha, zaprosił do współpracy przedstawicieli podkarpackich instytucji kultury – Ewelinę Jurasz – koordynatorkę Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, wydziału Estrady Rzeszowskiej, Monikę Ohar-Pawiak – z-cę dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Katarzynę Lubas – dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Współpraca ta zaowocowała publikacją „Kultura w Europie. Podkarpacie w kulturze”.

W ramach opracowania, w czterech raportach zaprezentowano: (1) trendy w polityce kulturalnej na szczeblu instytucji europejskich na przykładzie Parlamentu Europejskiego; (2) działania w zakresie tworzenia sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju inicjatyw w sferze kultury na przykładzie polskich Inkubatorów Kultury, w tym rzeszowskiego; (3) działalność Wojewódzkiej Instytucji Kultury na przykładzie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie; (4) działalność unikalnych, w skali regionalnej, a nawet międzynarodowej, instytucji kultury na przykładzie Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.

W raporcie, „Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – potencjał nowoczesnej instytucji kultury”, Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora instytucji przedstawia organizację o dużym zasięgu społecznym, która umiejętnie odpowiada na zapotrzebowania zgłaszane ze strony konkretnych grup społecznych. Przekonuje również do spojrzenia na WiMBP w Rzeszowie jako na przestrzeń kulturotwórczą, która integruje ludzi o zróżnicowanych pasjach i zainteresowaniach, a także przygotowuje do uczestnictwa w kulturze i przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu.

Ponadto, jak ocenia prof. nadzw. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka: Publikacja ma niewątpliwie bardzo unikatowy charakter – podejmuje tematykę o doniosłej roli społecznej, a jednocześnie tematykę, która rzadko stanowi przedmiot opracowań o charakterze naukowym czy zbliżonym do naukowego. Należy zaznaczyć, że Autorki doskonale wypełniły postawione przed nimi zadanie, jakim była prezentacja regionalnych i lokalnych (podkarpackich i rzeszowskich) inicjatyw na rzecz rozwoju kultury na tle aktywności (choć wybranych) UE w obszarze kultury. Warto zaznaczyć, że publikacja przyczyni się do kreowania wizerunku województwa podkarpackiego jako nowoczesnego „regionu innowacji”, także innowacji w dziedzinie kultury.

Książka powinna trafić do szerokiego grona czytelników obejmującego zarówno lokalnych decydentów odpowiedzialnych za tworzenie i realizację polityki kulturalnej, jak i animatorów kultury, pracowników instytucji kultury, nauczycieli, a wreszcie – każdego, komu bliskie są działania w zakresie szeroko pojmowanej sztuki i literatury. Przedstawione w książce działania, zwłaszcza te podejmowane przez rzeszowskie biblioteki i Muzeum Dobranocek, mogą z powodzeniem stanowić przykład studiów przypadku (i to w dodatku z kategorii: success stories), z których mogą korzystać instytucje o podobnym charakterze w całym kraju.

Zachęcamy do lektury.

„Kultura w Europie. Podkarpacie w kulturze”, red. Ewa Nowak-Koprowicz, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, 2014
 

 

- warsztaty w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Dyskryminacją Rasową – z przekonania, że dla pełnej adaptacji w nowym środowisku potrzeba coraz szerszego włączania społeczności lokalnej, a do wzrostu jakości życia w regionie przyczynia się wzajemne poznanie nowoprzybyłych ze stałymi mieszkańcami w dniu 22 marca 2013 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Dyskryminacją Rasową z udziałem dwóch ukraińskich studentek rzeszowskiej WSIiZ, Anastasiyą Horoshkevych oraz Aliną Sakharuk przeprowadziliśmy w Filii nr 7 przy ul. Osmeckiego 51, spotkanie pt. „Rzeszów – nasze miasto. Spotkanie studentów zagranicznych i młodych rzeszowian”. W warsztatach wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie;

 

- cykl warsztatów pt. „Prawa obywatelskie – Moje prawa” – wychodząc z założenia, że brak znajomości przysługujących praw uniemożliwia skuteczne z nich korzystanie Viviane Reding, Komisarz ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa stwierdziła, że rok 2013 ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli „będzie dobrą okazją, aby przypomnieć, co Unia Europejska może zrobić dla każdego z nas”. Podzielając przedstawioną opinię zrealizowaliśmy cykl spotkań z zakresu praw obywatelskich. Warsztaty dotyczące m.in. prawa dostępu do towarów i usług w innych państwach członkowskich, prawa dostępu do edukacji, do opieki zdrowotnej czy prawa do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych w państwie członkowskim miejsca zamieszkania zostały przeprowadzone w następujących placówkach WiMBP: Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11, Filii nr 5 przy ul. Budziwojskiej 194, Filii nr 6 przy ul. Podwisłocze 6, Filii nr 9 przy ul. Czackiego 5, Filii nr 15 przy ul. Lwowskiej 60;

 

- Dialog obywatelski o przyszłości UE – na zaproszenie PIE ED-Rzeszów, nasi bibliotekarze mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w Dialogu Obywatelskim o przyszłości UE obejmującym 3 bloki tematyczne: kryzys, prawa obywateli  oraz przyszłość Europy. Debata została zorganizowana 11 lipca 2013 roku w Warszawie w Centrum Nauki  Kopernik. W debacie wzięli udział m.in. José Manuel Barroso - Przewodniczący Komisji Europejskiej, Viviane Reding - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa oraz Róża Thun - Poseł do Parlamentu Europejskiego;

 

- konkurs „Kalendarz europejski” – przez cały październik, codziennie w okolicach godziny 18. na stronie PIE ED-Rzeszów (http://www.europedirect-rzeszow.pl/), na koncie na Facebook’u (https://www.facebook.com/EDRzeszow) oraz Twitterze (https://twitter.com/EDRzeszow) ukazywało się hasło związane z Unią Europejską, które obowiązywało przez cały następny dzień. Wystarczyło je zapamiętać i zgłosić się do jednej z ośmiu placówek WiMBP, aby otrzymać kolorowy kalendarz europejski na rok szkolny 2013/2014. Kalendarze europejskie można było odebrać w następujących miejscach: Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11, Filii nr 3 przy ul. Krzyżanowskiego 6, Filii nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15, Filii nr 6 przy ul. Podwisłocze 6, Filii nr 7 przy ul. Osmeckiego 51 (w budynku Młodzieżowego Domu Kultury), Filii nr 9 przy ul. Czackiego 5, Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1 oraz Filii nr 15 przy ul. Lwowskiej 60 (w budynku Szpitala Wojewódzkiego nr 2).

 

Terminy i szczegóły dotyczące wszystkich inicjatyw zamieszczane są w kalendarzu wydarzeń na stronie WiMBP w Rzeszowie www.wimbp.rzeszow.pl.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: