27119998 razy

Aktualności

8. Forum Młodych Bibliotekarzy pod hasłem "BIBLIOTEKA - TWÓJ CZAS, TWOJE MIEJSCE" - relacja

20-09-2013

"BIBLIOTEKA - TWÓJ CZAS, TWOJE MIEJSCE"

8. Forum Młodych Bibliotekarzy

Tegoroczne Forum Młodych Bibliotekarzy odbyło się w Olsztynie w dniach 12-13 września pod hasłem „Biblioteka – twój czas, twoje miejsce”. Głównym celem jaki przyświecał konferencji była integracja środowiska bibliotekarskiego, wymiana doświadczeń zawodowych oraz doskonalenie swoich umiejętności. W Forum Młodych Bibliotekarzy z ramienia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udział wzięła Justyna Mucha-Szylar.

8 FMB odbyło się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacka Protasa. Obrady odbywające się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego otworzył dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Marcinkiewicz. Słowa do zebranych skierowali także: Tomasz Makowski dyrektor Biblioteki Narodowej, Jacek Wojnarowski doradca Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Elżbieta Stefańczyk przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, którzy zwrócili szczególną uwagę na rolę młodych bibliotekarzy w kreowaniu wizji bibliotek jako ośrodków edukacji.

W nawiązaniu do hasła Forum zostały przygotowane tematy warsztatów i prelekcji które dotyczyły miejsca bibliotekarza i bibliotek współcześnie i w przyszłości. Sesje odbywały się jednocześnie, dlatego każdy mógł wybrać temat najbardziej mu odpowiadający. Podczas warsztatów mogliśmy przedyskutować możliwości kariery w bibliotece, poznać pracę innych bibliotekarzy na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Jak rozwinąć kreatywność, pracować nad asertywnością i komunikacją z klientem, jak prowadzić spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz jakie nowe technologie informacyjne wykorzystywane są w bibliotece. Wszystkie te wykłady cieszyły się zainteresowaniem uczestników, a tym samym dostarczyły nam nowych wiadomości, które teraz możemy wykorzystać w naszych środowiskach. Prelekcje i warsztaty prowadzili bibliotekarze oraz profesjonalni trenerzy Instytutu Książki i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Atrakcją dla forumowiczów było zwiedzanie Olsztyna w formie gry miejskiej. W trakcie poszukiwań „zaginionej” książki mogliśmy zobaczyć ważne miejsca w centrum Olsztyna i Starego Miasta oraz poznać olsztyńskie biblioteki. Zobaczyliśmy pracę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Abecadła i Planety 11 – Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wieczorem 12 września wysłuchaliśmy koncertu olsztyńskiego zespołu Pro Forma. Mogliśmy obejrzeć także nowoczesną Bibliotekę Uniwersytecką gdzie pracownicy z życzliwością oprowadzali nas po jej zakamarkach. Zobaczyliśmy jak wygląda oddana do użytku w 2006 r. nowoczesna, przestronna biblioteka mieszcząca w swych magazynach ponad 1 mln książek i czasopism. Duże i przestronne czytelnie podzielono tematycznie ułatwiając kontakt i pracę z książką i innymi materiałami bibliotecznymi.

Dwudniowe obrady zakończył wykład Pawła Brauna, dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku pt. Biblioteka w czasach iPada, czyli „co jeszcze możemy dla Państwa zrobić?” w którym przedstawił szanse rozwoju i potencjału bibliotek we współczesnym świecie.

Forum daje młodym bibliotekarzom okazje zapoznania się z nowymi technikami oraz daje możliwość nawiązania kontaktów z innymi bibliotekarzami. Można tylko powiedzieć, że dwa dni forum to mało aby wszystko poznać i zobaczyć, ale to dwa dni podczas których dużo się dzieje i w sympatycznym towarzystwie poznajemy nowe możliwości.

Justyna Mucha-Szylar

______________________________________________________________________________________________