Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27119501 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2013 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

17-09-2013

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2013

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, mający na celu promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Temat przewodni kolejnej, XXI już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce brzmiał: „Nie od razu Polskę zbudowano”. W tym roku do inicjatywy EDD przyłączył się Oddział dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Aby przybliżyć społeczności lokalnej ważne karty polskiej historii w Oddziale zorganizowane zostały warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące początków Państwa Polskiego, zatytułowane: „A było to tak”, aby uhonorować wydarzenia związane ze 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się prelekcja dla młodzieży na temat Powstania Styczniowego pod hasłem: Niezwykły Zryw Narodu – 150. Rocznica Powstania Styczniowego, a na spotkaniu z udziałem nastolatków z Dyskusyjnego Klubu Książki i wszystkich chętnych czytelników rozmawialiśmy na temat czasów PRL-u, do czego zachęciła nas gra planszowa pt.: KOLEJKA,  przedstawiająca realia lat osiemdziesiątych XX wieku w Polsce oraz lektura książki Jacka Dukaja pt.: ”Wroniec”.

 

 „A BYŁO TO TAK” 

7 września 2013 r. do udziału w zajęciach plastycznych zaprosiliśmy dzieci w wieku 5-12 lat. Podczas zajęć dzieci na nowo interpretowały legendę o „Lechu , Czechu i Rusie”, w teatrzyku obrazkowych kamishibai. Uczestnicy spotkania, mając do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne tworzyli ilustracje w technice kolażu do podanych fragmentów tekstu. Następnie z dumą zaprezentowali swoje prace na forum rówieśników. Zajęcia zakończyły się historycznym quizem wiedzy z książkowymi nagrodami.

 

NIEZWYKŁY ZRYW NARODU – 150. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO 

13 września 2013 r. gościliśmy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży panią Urszulę Szymańską-Kujawę, pełniącą funkcję prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Pamięci Historycznej „Ślad” oraz konsultanta Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Pani Urszula przeprowadziła prelekcję na temat Powstania Styczniowego z 1863 r. Razem z uczniami klasy 4 ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie, na podstawie obrazów J. Peuckera, A. Lessera, A. Grottgera oraz A. Sochaczewskiego, odtwarzaliśmy przebieg powstania na ziemiach polskich. Jako podsumowanie wiadomości pani Urszula przygotowała dzieciom rozsypankę tworzącą opowiadanie dotyczące przyczyn, przebiegu i skutków Powstania Styczniowego.

 

„ZA CZYM KOLEJKA TA STOI ?” 

14 września 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac nagrodzonych w Powiatowym Konkursie Plastycznym: „Śladami naszych przodków” zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, pod honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego. Nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu wręczyli Pan Marek Sitarz - wicestarosta Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, Pani Monika Ohar-Pawiak - zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie oraz Lucyna Różnowicz - instruktor ds. bibliotek samorządowych powiatu rzeszowskiego WiMBP.

 

Zaproszeni na wernisaż goście, nastolatki z Dyskusyjnego Klubu Książki, jak również czytelnicy odwiedzający w tym dniu bibliotekę mieli okazję nie tylko obejrzeć piękne prace, ale też zmierzyć się z codziennością lat osiemdziesiątych XX wieku w Polsce, dzięki grze planszowej KOLEJKA, która opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Pretekstem do dyskusji na temat czasów PRL-u była także lektura książki Jacka Dukaja pt.: ”Wroniec”.

 

Pokonkursowe prace plastyczne przedstawiające najstarsze oraz najcenniejsze zabytki architektury społeczności lokalnych powiatu rzeszowskiego można oglądać w minigalerii Oddziału dla Dzieci i Młodzieży do 25 października b.r. w godzinach otwarcia biblioteki.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

oprac. Barbara Jabłońska
Agnieszka Dworak

 

-------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: