27119675 razy

10-09-2013

NARODOWE CZYTANIE FREDRY

w WiMBP w Rzeszowie

Prezydent Bronisław Komorowski, już po raz drugi zaprosił Polaków do wspólnego czytania najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Akcja ma popularyzować czytelnictwo i dbałość o język ojczysty.

W tym roku, wszyscy chętni do czytania, mieli zmierzyć się z twórczością Aleksandra Fredry. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, podejmując wyzwanie, zaprosiła czytelników oraz wszystkich chętnych na plac parkingowy przy bibliotece (ul. Sokoła 13), gdzie zorganizowała imprezę czytelniczą NARODOWE CZYTANIE. ALEKSANDER FREDRO pod hasłem Z HUMOREM OD POKOLEŃ.

Relacja z Narodowego Czytania

zorganizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie:

Uczestnicy akcji otrzymali wiersze: Paweł i Gaweł oraz Małpa w kąpieli, a także fragmenty Zemsty, po czym nastąpiło wspólne odczytanie przygotowanych tekstów. W miarę czytania - nabywali śmiałości, wchodzili w role i bawili się słowem. Dobry humor dopisywał im także podczas rozwiązywania krzyżówek, układania puzzli z cytatami czy zgadywanek. Najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, zrobić sobie zdjęcie z pluszową Małpą w kąpieli albo z ciekawymi fredrowskimi postaciami. Biblioteka pomyślała też o bibliomanach dla których przygotowano Kiermasz książek używanych.

Narodowe Czytanie Fredry było też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu „Wakacje z Aleksandrem Fredrą”. Uczestnicy letnich zmagań (konkurs trwał od 10 lipca do 31 sierpnia) rozwiązywali krzyżówkę dotyczącą życia i twórczości słynnego komediopisarza, po czym powstałe hasło przesyłali pocztą elektroniczną bądź tradycyjną do biblioteki. Wszyscy, którzy prawidłowo wskazali hasło otrzymali książki ufundowane przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

Pytania krzyżówki nie należały do najłatwiejszych. Laureaci wykazali się wiedzą i umiejętnością szukania informacji w źródłach. Często nad rozwiązaniem pracowali całą rodziną, więc też rodzinnie odbierali nagrody. To miły fakt, bowiem Aleksander Fredro był człowiekiem ceniącym szczególnie wartości rodzinne. Popularyzację jego utworów podczas tegorocznego Narodowego Czytania wybrano nie bez powodu. W czerwcu minęło bowiem 220. lat od urodzin pisarza, a przyszedł na świat właśnie na Podkarpaciu, w Surochowie pod Jarosławiem. Tutaj spędzał „dziecięce lata” biegając po parku swego dziadka w Nienadowej… Z naszym regionem Aleksander Fredro związany jest zatem poprzez koligacje rodzinne, ale też poprzez swoją twórczość. Organizatorzy z przyjemnością zauważyli, że w konkursie dotyczącym Fredry, wzięły udział osoby z różnych miejscowości Podkarpacia.

Narodowe Czytanie organizowane przez WiMBP w Rzeszowie, zgromadziło małych i dużych - wszystkich, którzy chcą obcować z książką i twórcą. Na zakończenie Monika Ohar-Pawiak – z-ca dyrektora, podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w akcji oraz bibliotekarzom, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją włączyli się w jej organizację. Impreza miała charakter rodzinny, bo przecież to w domu rodzinnym właśnie, człowiek po raz pierwszy poznaje radość czytania. Niech więc ta radość stale nam towarzyszy!

Aldona Wiśniowska

----------------------------------------------------------------------------------------------------