27119900 razy

Aktualności

WARSZTATY INFORMATYCZNE DLA UCZESTNIKÓW III RUNDY PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK - zaproszenie

19-09-2013

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY INFORMATYCZNE
Z ZAKRESU TECHNOLOGII KOMUNIKACYJNYCH I INFORMACYJNYCH DLA BIBLIOTEKARZY,
UCZESTNIKÓW III RUNDY PROGRAMU ROZWOJU BIBLIOTEK

Zapraszamy bibliotekarzy z bibliotek uczestniczących w III Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek na warsztaty komputerowe poświęcone nowoczesnym technologiom komunikacyjnym i informacyjnym.

Program szkolenia został przygotowany w wersji podstawowej – dla bibliotekarzy nie posiadających żadnej wiedzy lub wiedzę w minimalnym zakresie i zaawansowanej – dla bibliotekarzy posiadających podstawową, zdobytą w nieformalny sposób wiedzę, dotyczącą zastosowań technologii informacyjnej w pracy.

Program umożliwia rozwijanie kompetencji dotyczących:

a. Posługiwania się sprzętem i oprogramowaniem dostarczanym beneficjentom w ramach PRB.

b. Korzystania z usług poczty elektronicznej i sprawnego, skutecznego poszukiwania informacji w Internecie.

c. Posługiwania się w podstawowym zakresie programami użytkowymi: edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym i programem do tworzenia prezentacji multimedialnych.

d. Znajomości podstaw bezpiecznego posługiwania się komputerem i bezpiecznego korzystania z sieci Internet.

e. Podstaw doradztwa / instruktażu, jakiego bibliotekarze powinni udzielać użytkownikom biblioteki.

Program szkolenia realizowany będzie w ramach 5. modułów:

Moduł I – Pierwsze kroki z komputerem
.

M.in.: Elementarne zapoznanie z systemem operacyjnym Windows, poczta i jej funkcje, skuteczne wyszukiwanie informacji w Internecie.

Moduł II – Przygotowywanie materiałów multimedialnych.

M.in.: Konwertowanie muzyki z formatu CD do formatu MP3/WMA/AAC, praca z urządzeniem wielofunkcyjnym, skanowanie zdjęć i dokumentów, zagrożenia generowane przez współczesne technologie - zagrożenia w sieci Internet i sposoby unikania tych zagrożeń.

Moduł III – Programy użytkowe.

M.in.: Tworzenie dokumentu w edytorze Word, arkusz kalkulacyjny i jego zastosowanie w pracy bibliotekarza, wykorzystanie cyfrowych aparatów fotograficznych w bieżącej pracy bibliotek, korzystanie przez użytkowników z bezprzewodowego dostępu do Internetu w bibliotece.

Moduł IV – Prezentacje, ich tworzenie i wykorzystanie.

M.in.: Zapisywanie dokumentów w formacie PDF, projektowanie własnych prezentacji, ogólne zasady opracowywania prezentacji multimedialnych dla bibliotekarzy z uwzględnieniem ich kompozycji, czytelności i estetyki, korzystanie z osobistego komunikatora, zasady udostępniania Internetu.

Moduł V – Wsparcie techniczne i organizacyjne.

M.in.: Zgłaszanie napraw gwarancyjnych i korzystanie ze wsparcia technicznego, dobór i wymiana materiałów eksploatacyjnych, sprawdzanie aktualności oprogramowania, tworzenie nowych kont i zmiana haseł użytkowników, udostępnianie sieci Internet w bibliotece – uwarunkowania techniczne, wysyłanie i odbieranie faksów.

Realizacja każdego modułu trwa jeden dzień szkoleniowy. Każdy uczestnik bierze udział w szkoleniu 5-dniowym (moduł I-V), w terminach wskazanych poniżej. Planowane jest przeprowadzenie warsztatów dla trzech grup liczących do 15 osób każda.

Każdy dzień szkoleniowy obejmuje 8 godzin lekcyjnych (godzina lekcyjna – 45 minut). Przewidziane są krótkie przerwy kawowe oraz dłuższa przerwa obiadowa.

Miejsce szkolenia
:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Pracownia szkoleniowa, ul. Langiewicza 17.

Terminy szkolenia
:

Grupa I zakres podstawowy:

19.09.2013 (moduł I); 2.10.2013 (moduł II); 8.11.2013 (moduł III); 6.02.2014 (moduł IV); 14.02.2014 (moduł V).

Grupa II
– zakres średnio zaawansowany:

27.09.2013 (moduł I); 23.10.2013 (moduł II); 13.11.2013 (moduł III); 7.02.2014 (moduł IV); 20.02.2014 (moduł V).

Grupa III
zakres zaawansowany:

1.10.2013 (moduł I); 5.11.2013 (moduł II); 20.11.2013 (moduł III); 13.02.2014 (moduł IV);  21.02.2014 (moduł V).

Do bibliotek - uczestników III Rundy PRB przesłano pocztą elektroniczną informację z zawiadomieniem o terminach szkolenia dla zapisanych osób.

Prosimy zwrócić uwagę, do której grupy przypisano uczestnika ze zgłoszonej biblioteki! Ewentualne uwagi prosimy kierować do osób wskazanych do kontaktu do 10.09.2013 r.

Czas trwania:
Szkolenie każdego dnia rozpoczyna się o godz. 10.00, a kończy o godz. 17.00.

Szkolenie jest bezpłatne dla uczestników, koszty przejazdu na szkolenie pokrywa instytucja delegująca.

Każdy uczestnik szkolenia będzie miał do dyspozycji: laptop z oprogramowaniem, podręcznik, materiały piśmiennicze, nośnik danych.

Trenerami podczas szkolenia są pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie: Janusz Haliniak i Janusz Górecki.

Szkolenia dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Zachęcamy bibliotekarzy do udziału w szkoleniu!

Kontakt w sprawach organizacyjnych:

Bożena Janda tel. (17) 8669-441, e-mail: bjanda@wimb.rzeszow.pl

Janusz Haliniak tel. (17) 8669-442, e-mail: