Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27119175 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Moje Matki Boskie Rzeszowskie – otwarcie wystawy

14-08-2013

 

Moje Matki Boskie Rzeszowskie – otwarcie wystawy

 


13 sierpnia 2013 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie uroczyście otwarto wystawę „Moje Matki Boskie Rzeszowskie” w 500. rocznicę objawienia. Ekspozycję stanowi zbiór ikonografii z prywatnych zbiorów znanego rzeszowianina Marka Czarnoty, który swoje zbiory resowianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów, a także „świętości” pokazał już na ponad 70 wystawach, 11 z nich w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.

 
Przedstawiany na wystawie Cudowny wizerunek Matki Boskiej Rzeszowskiej, Patronki Miasta Rzeszowa znajduje się w kościele OO. Bernardynów. W miejscu, gdzie dziś stoi 500 lat temu, 15 sierpnia 1513 r. miało miejsce objawienie Matki Boskiej. Dla drewnianej figury Matki Bożej, która po nim pozostała wybudowano najpierw drewnianą kaplicę, nieco później drewniany kościół. Natomiast Mikołaj Spytek Ligęza wraz z żoną Zofią z Rzeszowskich zdecydowali o wybudowaniu kościoła murowanego.

 

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP. Serdecznie przywitała licznie przybyłych gości: Marzenę Furtak – Żebracką, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta, o. Wiktora Tokarskiego, Kustosza Sanktuarium i Gwardiana Klasztoru OO. Bernardynów w Rzeszowie, środowisko literackie, środowisko akademickie, czytelników, a także Marka Czarnotę, któremu podziękowała za pomysł zaprezentowania tych szczególnych zbiorów w WiMBP.

 

Autor wystawy zaprezentował wiele odmian obrazków książeczkowych, zróżnicowanych edytorsko, które wydawano przy użyciu różnych technik graficznych, m.in. obrazek koronkowy z Madonną w peruce. Duży zbiór stanowią modlitwy, nowenny, pieśni o Matce Bożej Rzeszowskiej. Wśród zgromadzonych eksponatów szczególnym szczególną uwagę przyciągały piękne litografie i fotografie oraz medaliki z XX i XXI wieku.

 

Przedstawiono fotografie drzeworytów z wizerunkiem Madonny wykonane przez Bolesława Kiernasa- Kiernickiego w czasie okupacji . Jeden z nich jest pastiszem obrazu-zasuwy przedstawia bowiem autora z rodziną klęczących u stóp Matki Bożej w chwili objawienia. Na wystawie pokazany jest również obraz oraz fotografia wizerunku rzeszowskiej Madonny autorstwa malarza prymitywisty Jana Kazneckiego.

 

W kolekcji Marka Czarnoty znajdują się również pamiątki „Solidarnościowe”: medal wykonany w brązie oraz fotografie ornatu ofiarowanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w czasie wizyty w Rzeszowie z którego powstaniem wiąże się interesująca historia. Jest tu również  „czwórka znaczków” Poczty „Solidarności”, na jednym z nich jest Rzeszowska Pani.
Program otwarcia wystawy wzbogacił film „Klasztor Ojców Bernardynów w Rzeszowie” zrealizowany przez TVP Rzeszów w którym Marek Czarnota opowiada o Matce Bożej Rzeszowskiej.


Ekspozycja „Moje Matki Boskie Rzeszowskie” będzie czynna do końca września 2013 r. w godzinach otwarcia biblioteki.
 

Renata Dziepak
 

-----------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: