Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27119090 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

Na wakacje – KRAJ PRESZOWSKI – prezentacja kultury i walorów turystycznych.

06-07-2013

Na wakacje – Kraj Preszowski – prezentacja kultury i walorów turystycznych.

 

Kraj Preszowski na Słowacji to unikatowe krajobrazy, fascynująca przyroda, interesujące zabytki i ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu. Na wakacje Biblioteka przygotowała wystawę, która stara się przybliżyć ten niezwykle bogaty kulturowo i przyrodniczo obszar. Ekspozycja prezentuje najpiękniejsze zabytki, miasta i zakątki kraju w oparciu o zbiory własne Biblioteki : książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego.

 

Kraj Preszowski jest jednostką administracyjną Słowacji, jednym z 8 krajów, na które podzielone zostało to państwo. Położony jest w północno-wschodniej części Słowacji. Graniczy od północy z Polską, od wschodu z Ukrainą. Podzielony na 7 powiatów: Bardejov, Humenné, Kieżmark, Lewocza, Medzilaborce, Poprad, Preszów, Sabinov, Snina, Stara Lubowla, Stropkov, Svidnik, Vranov nad Topľou. Obejmuje historyczne regiony: Spisz, Pieniny, Szarisz, Górny Zemplin oraz Zamagurie. Metropolią tego największego słowackiego regionu administracyjnego, a także trzecim pod względem wielkości miastem Słowacji jest Preszów. Miasto to jest jednocześnie centrum regionu Szarisz; zaszczytne miejsce zajmuje  również miasto Bardejov (na liście zabytków UNESCO). Szarisz jest także obszarem o największej liczbie pięknych drewnianych kościołów i cerkwi, znajduje się tu również słynne uzdrowisko Bardejovské Kúpele. Kraj Preszowski może poszczycić się bogactwem przyrodniczym. W jego obrębie znajduje się pięć parków narodowych (Tatrzański, Pieniński, Niskie Tatry, Słowacki Raj oraz Narodowy Park Połoniny), dwa parki krajobrazowe (Vychorlat, Vychodne Karpaty) oraz kilka rezerwatów przyrody. Najatrakcyjniejszym pod względem turystycznym regionem Słowacji są Tatry Wysokie. Upodobali je sobie amatorzy turystyki pieszej oraz narciarstwa. Znajduje się tutaj, oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego, mnóstwo uzdrowisk klimatycznych.

 

Terytorium Spisza obfituje w niezwykłą liczbę pałaców, zwanych tu kasztelami np.: Strážky, klasztorów np.: Czerwony Klasztor i zamków np.:  Zamek Kieżmarski, Zamek Lubownianski. Zamek Spiski  wraz z zespołem okolicznych budowli (największy średniowieczny kompleks zamkowy w Europie Środkowej), Spiskie Podgrodzie, miasteczko kościelne Kapituła Spiska oraz kościół gotycki w Žehre  należą do zabytków UNESCO. Kolejny Spiski klejnot stanowi również miasto Lewocza  z mnóstwem zabytków architektury i z największym drewnianym kościołem na świecie. Na atrakcyjność tych okolic wpływają także liczne bezcenne drewniane cerkwie prawosławne i greckokatolickie. Dużą atrakcją regionu jest Szlak Gotycki obejmujący 24 cenne miejscowości i 9 miast (dł. 276 km).

 

Bogactwo kulturowe i historyczne regionu stanowią liczne zabytki miast i wsi, o czym świadczą obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Największe atrakcje:

Wysokie Tatry, Słowacki Raj i Połoniny, Bardejov, Zamek Spiski i okolice, drewniane kościoły i cerkwie na Szariszu i Zemplinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola w Medzilaborcach, klasztor kartuzjański w Czerwonym Klasztorze, Zamek i skansen Stara Lubovnia, skansen w Bardejovskich Kupelach, ośrodki narciarskie w Tatrach Wysokich (Tatrzańska Łomnica i Sztrbske Pleso) i Jaskinia Bielska.

 

Wystawę można zwiedzać od 5 lipca do 6 sierpnia  2013 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.

______________________________________________________________________________

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: