27119097 razy

Aktualności

„UWOLNIJ KREATYWNOŚĆ – GRAFIKA KOMPUTEROWA i MULTIMEDIA w PRACY BIBLIOTEKARZA” - NABÓR ZAMKNIĘTY

13-08-2013

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY INFORMATYCZNE:

„UWOLNIJ KREATYWNOŚĆ – GRAFIKA KOMPUTEROWA i MULTIMEDIA w PRACY BIBLIOTEKARZA”

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała projekt szkoleniowy pod nazwą „Uwolnij kreatywność – grafika komputerowa i multimedia w pracy bibliotekarza”.

Projekt przeszedł pozytywną weryfikację i uzyskał dofinansowanie w 2013 r. z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Beneficjentami projektu są biblioteki publiczne województwa podkarpackiego zlokalizowane w miejscowościach liczących do 20 tys. mieszkańców.

Celem projektu jest podniesienie kompetencji bibliotekarzy w zakresie tworzenia i wykorzystania grafiki komputerowej i multimediów do promocji biblioteki oraz pracy z czytelnikiem.

Planowane warsztaty dotyczyć będą m.in. tworzenia grafiki, obróbki zdjęć, przygotowania krótkich filmów, prowadzenia profilu na Facebooku i konta na YouTube. Szkolenia przeznaczone są dla osób, które w sposób praktyczny będą mogły w przyszłości wykorzystywać nabyte umiejętności w pracy z czytelnikami, organizując imprezy biblioteczne, promując bibliotekę przy pomocy narzędzi internetowych.

Szkolenia będą miały formę warsztatów komputerowych i odbywać będą się w pracowni komputerowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17 w Rzeszowie.

Planowane jest przeprowadzenie warsztatów dla trzech grup liczących po 15 osób każda (2 dni szkoleniowe dla każdej grupy).

Planowane terminy szkoleń:
I grupa: 9.09.2013 r. i 7.10.2013 r.
II grupa: 12.09.2013 r. i 10.10.2013 r.
III grupa: 16.09.2013 i 14.10.2013 r.

Każdego dnia szkolenia rozpoczynają się o godz.10.00, a kończą o godz. 17.00.

Szkolenia zorganizuje i przeprowadzi Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie. Trenerami podczas szkoleń będą: Joanna Piller i Janusz Haliniak.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, jedynie koszty przejazdu uczestników na szkolenia finansują instytucje delegujące.

Dla uczestników warsztatów przewidziane są materiały piśmiennicze, nośniki pendrive, materiały szkoleniowe oraz poczęstunek w przerwach szkoleń.

W programie szkolenia realizowane będą następujące moduły:

Moduł I (8 godzin lekcyjnych): Poznaj tajniki grafiki rastrowej w programie GIMP oraz podstawy obróbki, katalogowania i publikowania zdjęć w programie PICASA.

W programie m.in.:

1. GIMP – program do grafiki rastrowej:
- omówienie funkcjonalności aplikacji,
- tworzenie nowego dokumentu i wykorzystanie narzędzi programu,
- zasady kompozycji, praca na warstwach,
- projektowanie plakatu promującego imprezę czytelniczą i przygotowanie materiałów do druku oraz do publikacji w Internecie.

2. PICASA – aplikacja do zarządzania kolekcjami fotografii i obróbki zdjęć:
- pobieranie i instalacja programu,
- katalogowanie zdjęć, tworzenie albumów,
- edycja zdjęć i efekty fotograficzne,
- publikowanie zdjęć w Internecie.

Moduł II (8 godzin lekcyjnych): Przygotuj FANPAGE biblioteki na FACEBOOKU oraz stwórz FILM i opublikuj go na YOUTUBE.

W programie m.in.:

1.Profil biblioteki na Facebooku:
- zalety tworzenia Fanpage biblioteki,
- zakładanie konta na Facebooku, określenie odbiorcy,
- efektywne administrowanie kontem, sposoby pozyskiwania fanów.

2. Wprowadzenie do programu Movie Maker:
- tworzenie projektu: importowanie obrazów, dźwięku i wideo,
- dodawanie efektów specjalnych i napisów wykorzystywanych w filmie,
- udźwiękowienie filmu.

3. YouTube – możliwości prezentacji biblioteki:
- zakładanie konta w serwisie, poznanie zasad regulaminowych,
- umieszczanie filmów na YouTube.

Liczba miejsc szkoleniowych jest ograniczona, o udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.  Z jednej biblioteki publicznej w szkoleniu uczestniczyć mogą maksymalnie 2 osoby.

Do bibliotek uczestniczących w I lub II rundzie PRB oraz do bibliotek z grupy docelowej tego programu wysłane zostaną e-mailowe zawiadomienia o szkoleniu z informacją o możliwościach zapisu na warsztaty wraz z formularzem zgłoszeniowym. Formularz dostępny jest także w formie załącznika do niniejszej informacji.

Termin zgłaszania osób na szkolenie: termin przyjmowania zgłoszeń został przesunięty do 2 sierpnia 2013 r.

NABÓR NA SZKOLENIE ZAMKNIĘTY

Kontakt w sprawie szkoleń:
Bożena Janda
tel. (17) 8669-441
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych

Szkolenia dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Zachęcamy bibliotekarzy do udziału w szkoleniu!

Poniżej do pobrania:

- formularz zgłoszeniowy w formacie doc
- informacja o szkoleniu w formacie pdf

Pliki do pobrania:

zgloszenie_na_warsztaty2.doc zgloszenie_na_warsztaty2.doc

informacja_o_szkoleniu2.pdf informacja_o_szkoleniu2.pdf

Informacja o szkoleniu w formacie pdf