27119239 razy

Aktualności

BIBLIOTEKA DZIECIĘCA MIEJSCEM EDUKACJI RODZINNEJ - seminarium dla bibliotekarzy pracujących w oddziałach i filiach dziecięcych

25-06-2013

Biblioteka dziecięca miejscem edukacji rodzinnej
- seminarium dla bibliotekarzy pracujących w oddziałach
i filiach dziecięcych województwa podkarpackiego

18 czerwca 2013 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny, seminarium „Biblioteka dziecięca miejscem edukacji rodzinnej”. W seminarium wzięło udział 39 bibliotekarzy pracujących w oddziałach i filiach dziecięcych bibliotek publicznych woj. podkarpackiego.

Zebranych bibliotekarzy powitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która podkreśliła rolę i znaczenie bibliotek publicznych w upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Zagadnienia dotyczące kontaktów małego dziecka z literaturą omówiła dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb, badaczka literatury dziecięcej, poetka i bajkopisarka, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim, kierownik w Zakładzie Pedagogiki Twórczości i Literatury Dziecięcej, autorka wierszy i opowiadań dla najmłodszych oraz publikacji na temat literatury dla dzieci. Przypomniała, że na przestrzeni wieków istniało kilka obszarów spotkań dziecka z  tekstami literatury: literatura ludowa, w której dziecko było niezauważalne antropologicznie, a literatura pełniła funkcje inicjacyjne oraz literatura wybierana z repertuaru dorosłych traktująca dziecko jak wiecznego ucznia, którego trzeba jak najprędzej wydobyć z dzieciństwa. Oddziaływanie tej ostatniej literatury sprowadzało się do edukowania. Z chwilą pojawienia się utworów pisanych z myślą o dziecku, staje się ono przedmiotem wychowania, zaś rola literatury koncentruje się na wychowaniu. Rozwój psychologii i pedagogiki na przełomie XIX i XX wieku prowadzi do pojawienia się utworów dla dzieci, w których młody człowiek jest podmiotem wychowania i literatury, a oddziaływanie tekstu literackiego sprowadza się do wydobycia ukrytych w dziecku zalet i zdolności. Druga połowa XX wieku określana mianem literatury dziecięcej to okres, gdy mały odbiorca sam kreuje sytuację wychowawczą i cieszy się tą samą przestrzenią co dorosły. Dr Ungeheuer-Gołąb podkreśliła, że w ostatnich latach ogromne znaczenie ma edukacja literacka dziecka dokonująca się w rodzinie. Doświadczenia wyniesione z dzieciństwa wpływają na kształtowanie się upodobań, gustów i zainteresowań literackich dziecka oraz jego postawę wobec życia w wieku dorosłym.

Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży w wystąpieniu pt. „Rola i znaczenie głośnego czytania w życiu dziecka” starała się przekonać uczestników, że czytanie to najskuteczniejszy i najtańszy sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka. Rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę ogólną i rozbudza zainteresowania. Buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia poczucie własnej wartości. Dostarcza także rozrywki, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych, zapobiega uzależnieniu od środków masowego przekazu, chroni przed zagrożeniami ze strony kultury masowej. Jest znakomitym sposobem na budowanie mocnego systemu wartości dziecka oraz kształtuje jego wrażliwość moralną. Umiejętność sprawnego czytania ze zrozumieniem to jedyny sposób dotrzymania tempa postępowi oraz sprostania wymogom coraz trudniejszego świata.

Kolejnym punktem spotkania były propozycje dwóch bibliotek publicznych woj. podkarpackiego adresowane do wszystkich rodziców, którym zależy na rozwoju intelektualnym i emocjonalnym swoich dzieci. Pani Dorota Woźnica, pracownik MBP w Jaśle przedstawiła działalność „Klubu Czytających Rodzin”, a Panie: Jolanta Zarszyńska, kierownik GBP we Frysztaku i Agnieszka Buba, mama i pomysłodawczyni działalność „Klubu Mam”. Kluby są odpowiedzią na potrzeby środowiska lokalnego – stworzenia w bibliotekach miejsca, w którym małe dzieci będą mogły bezpiecznie i przyjemnie spędzić wolny czas, a rodzice podyskutować, wymienić się refleksjami i uwagami na temat głośnego czytania oraz spotkać się i porozmawiać ze specjalistami (psycholog, pediatra, psychoterapeuta, ratownik medyczny) na temat rozwoju i wychowania oraz bezpieczeństwa swoich dzieci.

Na zakończenie seminarium pod hasłem „Aż się chce czytać!” ofertę Wydawnictwa Dreams, powstałego w Rzeszowie w marcu 2010 roku, przedstawiły Panie: Lidia Miś-Nowak, pisarka i właścicielka Wydawnictwa i Halina Żurawska, pracownik Działu Handlowego. Wśród prezentowanych nowości znajdowało się wiele ciekawych tytułów zarówno dla dzieci, jak i młodzieży: Coolman i ja, Rodzina Pompadauz, Przygody Cukierka, Wyspa baśni, Alberta szuka miłości, Czapka nie Witka, czyli odlotowe zabawy ze słowem, Wiatr, Koń na receptę, Tam, gdzie śpiewają drzewa, Spojrzenie elfa, Baśniarz. Natomiast Małgorzata Sierżęga, instruktor WiMBP w Rzeszowie omówiła najnowsze propozycje lekturowe Wydawnictwa Literatura i Skrzat - książki chętnie czytane przez młodych czytelników takich autorów jak: Liliana Bardijewska, Grażyna Bąkiewicz, Paweł Beręsewicz, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Barbara Ciwoniuk, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke,  Rafał Klimczak, Barbara Kosmowska, Mariusz Niemycki, Joanna Papuzińska, Renata Piątkowska, Michał Rusinek, Kazimierz Szymeczko, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow i Katarzyna Zychla.

Bibliotekarze biorący udział w spotkaniu otrzymali następujące materiały metodyczne: Oddziały i filie dla dzieci w województwie podkarpackim w liczbach 2012, katalogi, plakaty i zakładki Wydawnictwa Dreams oraz książki-dary Wydawnictwa Literatura i Skrzat.

Oprac. Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny