27119018 razy

20-06-2013

„Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH”

VII PODKARPACKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI

W dniach 13 - 15 czerwca 2013 r. w 21 bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego odbyły się spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi przez młodych czytelników twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Joanną Olech, Beatą Ostrowicką, Joanna Papuzińską, Kazimierzem Szymeczko, Tomaszem Trojanowskim. Uczestniczyło w nich 1200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Organizatorami cyklu spotkań autorskich promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w ramach akcji „Z książką na walizkach” były: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Wydawnictwo Literatura.

W tym roku hasłem przewodnim VII Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami było: „Łapanie za słówka”. Autorzy, biorący udział w spotkaniach, w ciągu trzech dni spotykali się z młodymi czytelnikami, rozmawiali o twórczości, bohaterach książek, o życiu i pasjach. Chętnie dzielili się swoimi refleksjami o otaczającym świecie i udzielali odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania.

Tradycyjnie partnerami naszej akcji czytelniczej były szkoły i przedszkola z Rzeszowa oraz biblioteki z terenu województwa podkarpackiego. Wydarzenie od kilku lat patronatem honorowym wspiera Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Finał akcji „Z książką na walizkach" odbył się 15 czerwca w Teatrze MASKA w Rzeszowie. Impreza rozpoczęła się przemarszem bajkowego korowodu od budynku głównego WiMBP przy ul. Sokoła 13 do Teatru MASKA przy ul. Mickiewicza 13. Wzięło w nim udział ok. 400 uczestników, którym przewodniczyli pisarze: Joanna Olech, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska, Kazimierz Szymeczko oraz Tomasz Trojanowski.

Podczas imprezy finałowej "Z książką na walizkach" na teatralnej scenie spotkali się uczestnicy, zaproszeni pisarze oraz organizatorzy akcji. Przybyłych gości oficjalnie przywitała Barbara Chmura - dyrektor WiMBP w Rzeszowie, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.

Występy przygotowane przez dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych i domów kultury były niezwykle radosne i barwne, pełne pozytywnej energii. Część artystyczna wzbudziła podziw, zainteresowanie zaproszonych pisarzy i widzów. Najlepiej o tym świadczyły ich gromkie brawa i uśmiechy.

Na scenie swe układy taneczne zaprezentowały: Zespół Kornele Mini, Dziecięcy Zespół Artystyczny Uśmiech z MDK i WDK, Jedyneczki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rzeszowie, Zespół Tańca Ludowego Tradycja z MDK oraz Zespół Titulki. Energetycznie zaśpiewał zespół dziecięco – młodzieżowy Gioja, a barwną inscenizację słowno – muzyczną wykonały dzieci z Zespołu Szkół im. UNICEF. Można było także posłuchać fragmentu książki „Władca Lewawu” D. Terakowskiej (rola Bartka) w wykonaniu Bartosza Lewieńca. Natomiast uczniowie z Teatrzyku Iskierka działającego przy Szkole Podstawowej Nr 17 przygotowali w związku z Rokiem Tuwima, niezwykle wymowny w swym czytelniczym przekazie minispektakl: W świecie baśni i bajek.

Dużo emocji wzbudził konkurs na scenie dla pisarzy, którzy musieli odgadnąć fragmenty swoich utworów, a także odpowiedzieć na pytania czytelników. Poza sceną, również odbywały się liczne konkursy i zabawy dla dzieci, nad którymi czuwały bajkowe wróżki.

Wydawnictwo Literatura umożliwiło wszystkim zainteresowanym zakup książek autorów, którzy uczestniczyli w tegorocznej edycji  „Z książka na Walizkach”. Niecodzienna okazja do bezpośredniego spotkania z pisarzami przyciągnęła wielu chętnych, którzy tłumnie ustawiali się w kolejkach po dedykacje i autografy.

Podczas sobotniej imprezy odbyło się także, uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Namaluję Ci wiersz” – ilustracja do wybranego wiersza Juliana Tuwima, zorganizowanego przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Na konkurs ogłoszony przez WiMBP w Rzeszowie wpłynęło 950 prac uczniów z 16 przedszkoli, 28 szkół podstawowych, 4 rzeszowskich domów kultury, Zespołu Szkół im. UNICEF oraz Fundacji Pomocy Młodzieży „Wzrastanie”. Listę laureatów odczytała Agnieszka Dworak - kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, natomiast wręczenia nagród dokonała Monika Ohar-Pawiak,  z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Na zakończenie uroczystości Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie skierowała podziękowania do rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci uczestniczących w akcji oraz bibliotekarzy, którzy z pasją i zaangażowaniem popularyzują literaturę wśród młodych czytelników.

Organizatorzy składają szczególne podziękowania partnerom, firmom i instytucjom za współpracę podczas podkarpackiej akcji "Z Książką na walizkach":

Akademia Nauki, Promar International Szkoła Języków I Zarządzania, Chmielnik Zdrój S.A., Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Rzeszów, Europe Direct Rzeszów, Księgarnia Nova oraz patronom medialnym: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna NOWINY, Nowiny 24.

Agnieszka Dworak

WiMBP w Rzeszowie

Media o imprezie "Z książką na walizkach":

________________________________________________________________________________________________

Pliki do pobrania:

namaluje_ci_wiersz_-_laureaci.pdf namaluje_ci_wiersz_-_laureaci.pdf