27119003 razy

DYPLOMATA, CZYLI KTO? - spotkanie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

12-06-2013

DYPLOMATA, CZYLI KTO?

– warsztaty w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży prowadzone przez panią  Ewę Nowak-Koprowicz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ w Rzeszowie

W dniu 11 czerwca 2013 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się warsztaty zatytułowane: Dyplomata, czyli kto?

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 6 Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rzeszowie oraz młodzież z Gimnazjum Nr 10 w Rzeszowie, należący do Klubu Europejskiego działającego przy szkole.  W tajniki dyplomacji wprowadzała uczniów Pani Ewa Nowak-Koprowicz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ działającego we współpracy z  Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct.

Pani Ewa przekonywała młodzież, że przedstawiciel dyplomatyczny, reprezentujący kraj za jego granicami, to zawód niezwykle prestiżowy, ale też i wymagający. Praca w służbie zagranicznej, wymaga ciągłej dyspozycyjności, częstych podróży, ale przede wszystkim bezgranicznej lojalności wobec kraju, który się reprezentuje. Zadania, jakie wypełnia dyplomata są niezwykle odpowiedzialne, dlatego aby zostać dyplomatą trzeba odznaczać się szczególnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in.:  czym tak naprawdę zajmuje się dyplomata, co należy do jego zadań, jak wygląda codzienna praca w ambasadzie, jak wyglądają oficjalne stroje dyplomatów  oraz kto jest przedstawicielem dyplomatycznym. Mieli też okazję pospacerować po Lizbonie wraz z Ambasadorem RP w Lizbonie Bronisławem Misztalem, który na krótkim filmie poleca swoje ulubione miejsca w tym mieście oraz opowiada o swojej pracy w ambasadzie.

Zarówno uczniowie ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, które uznali za niezwykle ciekawe i rozwijające.

oprac.  Agnieszka Dworak

----------------------------------------