TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

12-06-2013

XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Akcja „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” odbywa się już po raz dwunasty i ma na celu inspirowanie najmłodszego pokolenia do sięgania po literaturę każdego dnia. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmi: „Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja!”

Podczas tegorocznego OTCD w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży miało miejsce uroczyste pasowanie na czytelnika. Naszymi specjalnymi gośćmi byli: Marek Czarnota – znany bibliofil i gawędziarz rzeszowski, harcmistrz Władysława Domagała - Komendantka Chorągwi Podkarpackiej ZHP im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Rzeszowie oraz wolontariuszki z harcerstwa: Dagmara Jonecko i Anna Skoczek.

Program obchodów Tygodnia Czytania Dzieciom uzupełniły spotkania dziecięcego i młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz seans głośnego czytania „Od bajki do dobranocki”, odbywający się w Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.

Pan Marek Czarnota pięknie czytał wiersze Juliana Tuwima: Lokomotywa, Rzepka, Ptasie Radio. Dzieciom bardzo podobała się taka forma interpretacji wierszy, dlatego aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Pan Marek zachęcał dzieci do sięgania po książkę każdego dnia oraz do zabawy słowem i ćwiczenia pięknej wymowy, w której jest prawdziwym mistrzem, jako że w 2002 r. otrzymał w regionalnym konkursie „Mistrz Mowy Polskiej” tytuły: Mistrz Mowy Polskiej, Mistrz Wymowy Polskiej i nagrodę publiczności Vox Populi w tym samym konkursie.

Przedstawicielki  ZHP opowiadały dzieciom klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej Nr 3 o harcerstwie oraz o obowiązkach i prawach młodych zuchów. A na potwierdzenie, że książka jest przyjacielem małych i dużych, przeczytały gawędę o lesie oraz przypomniały kilka ciekawostek o zwierzętach. Nie zabrakło także zagadek, z którymi dzieci musiały się zmierzyć.

Pani harcmistrz  zdradziła młodym czytelnikom, że każdy zuch i harcerz przyrzekają codziennie spełniać dobre uczynki. Podkreślała także, że warto być przyjacielem książki i biblioteki, a czytanie daje wiele przyjemności i radości. Nasi goście mieli również wyjątkowy upominek dla uczniów – książeczki poświęcone harcerstwu. Dzieci pożegnały się jak prawdziwe zuchy, nagradzających naszych gości gromkimi brawami.

Na zakończenie naszych spotkań przedszkolaki i pierwszoklasiści zostali pasowani na Czytelników Biblioteki, przyrzekając książce szacunek i rozwijanie swoich czytelniczych pasji. Wstępując w grono miłośników słowa, zostali obdarowani dyplomami i kolorowymi książkami z wierszami Jana Brzechwy.

Spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkołaki” zostało poświęcone książce Pawła Beręsewicza „A niech to czykolada!”, która zachwyciła naszych młodych czytelników wspaniałym humorem i „magią”. Starsi Klubowicze dzielili się natomiast opiniami i refleksjami po przeczytaniu Kiki van Beethoven” E. E. Schmitta.

Podczas seansu głośnego czytania w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie sympatycy książek i dobranocek poznawali przygody niesfornego chłopczyka w pasiastej czapce – Gapiszona.

Serdecznie dziękujemy Panu Markowi Czarnocie, Pani harcmistrz Władysławie Domagale oraz Paniom Dagmarze Jonecko i Annie Skoczek  za przyjęcie zaproszenia i piękne czytanie.

oprac.  Marcelina Janisz, Barbara Jabłońska

------------------------------------------------------