Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118849 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

„TRADYCJA i NOWOCZESNOŚĆ WE WSPÓŁCZESNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ” - IV. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych i miejskich

03-06-2013

„Tradycja i nowoczesność we współczesnej bibliotece publicznej”.

 IV. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w miastach powiatowych

 

 

W dniach 20 i 21 maja 2013 r. w Jarosławiu odbyła się czwarta już konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w miastach powiatowych, zorganizowana przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Zarząd Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

Ponieważ jednym z celów organizowania tych konferencji jest możliwość bezpośredniego zapoznania się uczestników z działalnością placówek o podobnych funkcjach, współorganizatorami konferencji są corocznie także podkarpackie biblioteki. Po MBP w Sanoku, KBP w Krośnie i MBP w Jaśle, tym razem gospodarzem i współorganizatorem konferencji była Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu. MBP w Jarosławiu od września ubiegłego roku funkcjonuje w nowym lokalu, który dzięki dużemu zaangażowaniu finansowemu miejskich władz samorządowych oraz pozyskaniu przez dyrekcję biblioteki dodatkowych środków pozabudżetowych z programów dotacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskał niezwykle ciekawą aranżację wnętrza i najnowocześniejsze biblioteczne wyposażenie. Jarosławska biblioteka jest jedyną w naszym województwie placówką zaprojektowaną przez specjalistyczną firmę, zajmująca się aranżacją nowoczesnych wnętrz bibliotecznych. Skorzystano z usług wrocławskiej Firmy REA Design, która zrealizowała już kilka projektów bibliotek, będąc współwykonawcą, m. in. Mediateki we Wrocławiu, „Planety 11” w Olsztynie oraz warszawskich bibliotek „START META” i „Nautilus”.

 

W nowym lokalu MBP w Jarosławiu, dzięki dobrze zaprojektowanej przestrzeni, wydzielono odpowiednie miejsca do realizacji tradycyjnych funkcji biblioteki oraz funkcji nowoczesnego centrum multimedialnego. Ze względu na specyfikę miejsca, tematem wiodącym spotkania, zaproponowanym przez organizatorów, była „Tradycja i nowoczesność we współczesnej bibliotece publicznej”. Wokół tej tematyki skupiały się wystąpienia, dyskusje oraz kuluarowe rozmowy.

 

Uczestników spotkania przywitała w swojej bibliotece Elżbieta Tkacz, dyrektor MBP w Jarosławiu. Otwarcia Konferencji dokonała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, przedstawiając równocześnie jej cele, podkreślając znaczenie corocznych spotkań dla wzajemnej wymiany doświadczeń, a co za tym idzie, ciągłego doskonalenia działalności podkarpackich bibliotek publicznych. Obrady prowadziła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

 

Pierwsze wystąpienie „Biblioteka z wizją” Marioli Talewicz, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego „Galeria Książki” w Oświęcimiu, pokazało szeroką i różnorodną ofertę kulturalną i edukacyjną biblioteki w nowoczesnej przestrzeni, nawiązującej aranżacją do współczesnej galerii handlowej. Było okazją do zapoznania się z doświadczeniami osoby, od początku zaangażowanej w kolejne etapy projektowania i budowania nowej siedziby dla oświęcimskiej biblioteki, ale także projektowania nowych form działalności. Uczestników konferencji interesowało szczególnie, jak realizowane nowe funkcje wpłynęły na czytelnictwo i wizerunek biblioteki w środowisku, oraz jak kształtują się koszty utrzymania i działalności placówki. M. Talewicz udzielała obszernych odpowiedzi na zdawane pytania, przekonując, że mimo rozlicznych problemów, które należy codziennie rozwiązywać, nowy model biblioteki w Oświęcimiu się sprawdził zarówno w ocenie bibliotekarzy, jak i mieszkańców miasta, a praca przynosi dużo satysfakcji.

 

Teresa Leśniak, dyrektor KBP w Krośnie w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła temat „Tradycja w dialogu z nowymi wyzwaniami na przykładzie działań Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie. Prelegentka ukazała stopniowe wprowadzanie do biblioteki nowoczesnych technologii, począwszy od pierwszych stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu dla czytelników, poprzez pełną komputeryzację systemu udostępniania zbiorów, utworzenie czytelni internetowej i nowocześnie wyposażonego Centrum Multimedialnego, wreszcie stronę w internetową z nowymi funkcjami komunikowania się z czytelnikami, aż do pracowni digitalizacji i biblioteki cyfrowej. Podkreślała, że jednak tradycyjna książka nadal zajmuje priorytetowe miejsce w działalności KBP.

 

„Wszystkie drogi prowadzą … do książki” – tak Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie zatytułowała swoją prezentację, ukazującą m.in. sposób łączenia różnych funkcji współczesnej biblioteki stopnia wojewódzkiego, tak aby nie zapominając o tradycyjnych formach udostępniania zbiorów, stała się także nowoczesnym centrum multimedialnym i edukacyjnym. Niezwykle istotną sprawą z punktu widzenia bibliotekarzy jest takie zaprojektowanie różnorodnych form działalności, aby zawsze w efekcie wskazywały książkę, jako ważne źródło wiedzy, informacji, rozrywki i kultury.

 

Elżbieta Tkacz, dyrektor MBP w Jarosławiu przedstawiła uczestnikom konferencji swoją bibliotekę „…w nowej rzeczywistości”. W prezentacja multimedialnej pokazała, jak wiele ciekawych projektów czytelniczych udało się już zrealizować w pierwszym roku działania jarosławskiej biblioteki w nowej siedzibie, a następnie zaprosiła do zwiedzania. Zaprezentowała kolejno, wydzielone w niezwykle funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni miejsca służące realizacji tradycyjnych i nowych funkcji biblioteki, m. in. przestronną wypożyczalnię z regałami systemowymi i magazyn książek z nowoczesnymi regałami przesuwnymi, samoobsługowe stanowisko dla czytelników, czytelnię czasopism o charakterze „kawiarnianym”, stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, stanowiska do odsłuchu muzyki i korzystania z zasobów multimedialnych biblioteki, stanowisko dla osób z dysfunkcją wzroku, część przeznaczoną dla najmłodszych czytelników.

 

Dodatkową atrakcją dla uczestników konferencji był spektakl jarosławskiego teatru amatorskiego, który w bibliotece noszącej imię Aleksandra Fredry oraz w Roku Fredrowskim zaprezentował jednoaktówkę Fredry – „Świeczka zgasła”.

 

Sala konferencyjna, w której odbywały się obrady, okazała się także „salą kinową”. Ostatnim punktem programu w pierwszym dniu Konferencji, było wspólne oglądanie filmu w technologii 3D.

 

Drugi dzień obrad poprzedziło zwiedzanie jarosławskiej Starówki i Trasy Podziemnej. Doskonałym przewodnikiem po zabytkowym i urokliwym mieście okazał się Jacek Hołub, publicysta, regionalista, miłośnik „Ziemi Jarosławskiej”.

 

Uczestnicy Konferencji wysłuchali jeszcze dwóch wystąpień. Małgorzata Jezierska z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie w prezentacji „Biblioteka publiczna w nowej przestrzeni” przedstawiła przykłady nowoczesnych bibliotek z krajów Europy Zachodniej, Skandynawii i USA. Wiele z nich swoim rozmachem architektonicznym, wyposażeniem i różnorodną działalnością, może budzić zazdrość polskich bibliotekarzy. Niektóre zaprezentowane pomysły wzbudzały jednak kontrowersje, np. czy biblioteka powinna, obok książek, wypożyczać narzędzia ogrodnicze lub akcesoria kuchenne do pieczenia ciast /jak to robią Biblioteki w stanach Maryland i Kalifornia w USA/, czy w Polsce sprawdziłby się model „biblioteki bez bibliotekarza” /biblioteka samoobsługowa w Magdeburgu, Niemcy/?

 

Podsumowaniem konferencji było wystąpienie Lucyny Kloczkowskiej z WiMBP w Rzeszowie - „Nowe trendy w bibliotekach Podkarpacia”, przedstawiające zmiany zachodzące bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego. W ostatnich kilku latach Biblioteki zrobiły bardzo wiele w zakresie poprawy swoich warunków lokalowych, wyposażenia, wykorzystywania nowych technologii informatycznych, coraz częściej pracują metodą projektową, z dużym sukcesem aplikują o pozabudżetowe środki finansowe dostępne dla bibliotek w formie dotacji i grantów. Wszystko to jest zasługą dużej aktywności całych zespołów pracowników bibliotek, ich kompetencji i kreatywności.

Lucyna Kloczkowska

___________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: