Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118862 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

O książce "MARIONETKI BABY JAGI" w DKK dla dzieci w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - relacja

22-05-2013

 

„Marionetki Baby Jagi” Dorota Suwalska
- spotkanie DKK dla Dzieci w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

         Młodzi czytelnicy, kochający literaturę i wspaniałe historie spotkali się po raz kolejny  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, aby podzielić się swoimi refleksjami na temat książki Doroty Suwalskiej „Marionetki Baby Jagi”. Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „KSIĄŻKOŁAKI” musieli zmierzyć się z powieścią baśniową, która porusza poważne problemy współczesnej rodziny.


W książce Doroty Suwalskiej baśniowość przenika się z rzeczywistością. Baba Jaga to typ złej czarownicy, której pojawienie się zwiastuje nieszczęścia, problemy i samotność. Takich przykrych „czarów” doświadcza rodzina Ani. Wszystko zaczyna się od mamy, która nagle pogrąża się w smutku, nie zważając na dzieci i męża. Kamień goryczy i żalu zaczyna rosnąć także w sercu taty. Zaczarowany przez sprytną wiedźmę, coraz mniej czasu spędza w domu z dziećmi. Brat Ani, zapalony gracz komputerowy, wnika w wirtualny świat i zostaje uwięziony w komputerze. Nawet Ania, nie mogąc poradzić sobie z rodzinnymi problemami, daje się zwieść czarownicy i próbuje magicznych cukierków. Dziewczynka szybko uzależnia się od słodyczy, które przenoszą ją do świata marzeń. Rodzina coraz bardziej oddala się od siebie, rodzice nie interesują się dziećmi, maluchy uciekają do swojego świata, odrywając się od rzeczywistości. Nawet ciocia Marysia daje złapać się w sidła złośliwej czarownicy. Jednak, tak jak każda baśń, tak i ta ma swoją dobrą wróżkę. Złe czary wiedźmy przełamuje babcia, która zamyka czarownicę w książce, aby już nikomu nie wyrządziła krzywdy.


„Marionetki Baby Jagi” niosą ważne przesłanie – rodzina daje schronienie, bezpieczeństwo, a wszystkie problemy można rozwiązywać wspólnie – poprzez rozmowę. Autorka w swojej książce poruszyła problemy, dotyczące każdej rodziny, związane z brakiem czasu, konfliktami z rodzicami, chorobą dorosłych. Pod postacią Baby Jagi zostały ukryte troski, problemy, uzależnienia, z którymi stykamy się na co dzień. Aby przełamać „zły czar” wystarczy trochę serdeczności, ciepłe słowo, czy szczera rozmowa z mamą, tatą lub dziadkami. Dobrym czarodziejem można zostać nie tylko w baśni, ale i w swojej rodzinie.


Na podsumowanie spotkania próbowaliśmy w formie zabawy odczarować złą czarownicę, a także pokazać, że są także i dobre czarodziejki. Klubowicze zabawili się w twórców komiksu, który miał przedstawiać jeden dzień z życia baśniowej czarownicy. Młodzi czytelnicy puścili wodze fantazji i stworzyli zabawny i oryginalny plan dnia. W komiksie pojawiło się m. in. gotowanie czarodziejskiej zupy, leśna wyprawa czarownicy, nauka latania na miotle oraz czarowania z wielkiej księgi magii, tkanie z pajęczych sieci. Dzieci wykreowały postać zabawnej wiedźmy Jadzi, która zyskała naszą sympatię. Udowodniliśmy, że nie każda Baba Jaga musi być negatywnym bohaterem, a wszystko zależy od naszej wyobraźni i dziecięcej kreatywności.

oprac. Marcelina Janisz

 
----------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.


GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: