Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118861 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

"Z GODOWEJ W ŚWIAT" - wystawa poświęcona profesorowi FRANCISZKOWI CHRAPKIEWICZOWI

21-05-2013

 "Z GODOWEJ W ŚWIAT"
- wystawa poświęcona profesorowi FRANCISZKOWI CHRAPKIEWICZOWI

 



Zapraszamy na wystawę pt. „Z Godowej w świat”, która ma na celu przybliżenie sylwetki i dorobku naukowego biochemika profesora Franciszka Chrapkiewicza.


Biografią Profesora można by obdarować kilka nietuzinkowych postaci.


Urodził się 2 stycznia 1924 r. w Godowej k. Strzyżowa. Przed wojną ukończył szkołę podstawową i trzy klasy gimnazjum w Strzyżowie. Lata okupacji niemieckiej w życiu Franciszka Chrapkiewicza były latami nie walki, lecz nauki i sztuki przetrwania. W wieku 22 lat, po traumatycznych przeżyciach okresu wojny, przyjechał do Francji i rozpoczął naukę na kierunku weterynarii  w Wyższej Szkole Weterynaryjnej w Alfort. Pod koniec studiów, pracujący w uczelni profesor Henry Simonnet zaproponował mu pracę w swoich laboratoriach. Jego pierwsze prace badawcze dotyczyły farmakologii.


Po ukończeniu studiów, w 1951 r. podjął dalszą naukę na Sorbonie, w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej. W 1952 r. Franciszek Chrapkiewicz uzyskał doktorat z weterynarii, w 1954 r. tytuł magistra nauk przyrodniczych, zaś w 1960 r. drugi doktorat – z nauk przyrodniczych.
 

Od 1953 r. zaczyna się fascynująca kariera naukowa Franciszka Chrapkiewicza. W tym roku został zatrudniony w Centrum Badań Energii Atomowej. Wówczas przyjął obywatelstwo francuskie i zmienił nazwisko na Chapeville. Rrozpoczął samodzielną pracę badawczą nad zjawiskami metabolizmu i enzymów. Odkrył kilka ważnych enzymów biorących udział w przemianach siarki i mechanizmy powstawania kwasu cysteinowego z siarczynów nieorganicznych, odkrywając enzymy uczestniczące w pośrednich etapach tej przemiany. Wyniki tych badań wzbudziły zainteresowanie świata naukowego, w tym laureata Nagrody Nobla w dziedzinie  biochemii Fritza Lipmanna, który zaprosił Franciszka Chrapkiewicza do współpracy w swoim laboratorium na Uniwersytecie Reckefellera w Nowym Jorku. Tam dokonał on zasadniczego odkrycia, które polegało na wyjaśnieniu mechanizmu informowania tworzących się białek o tym, jaka ma być struktura powstającego organizmu (w przypadku człowieka chodzi o informacje dotyczące wyglądu naszego ciała – kształtu nosa, koloru oczu, sylwetki itp.) Odkrycie to podsumowane zostało w naukowym świecie jako zrewolucjonizowanie dziedziny mechanizmu ekspresji genetycznej, a także spowodowało, że wkrótce Profesor stał się bardzo znaną i popularną postacią nie tylko w USA, ale i  na całym świecie.


Z inicjatywy późniejszego laureata Nagrody Nobla, Jacquesa Monoda, w 1962 r. wrócił do Francji i tam – jako profesor Sorbony – objął powierzone mu laboratorium badawcze.  Rozpoczął się nowy etap pracy badawczej we Francji, skoncentrowany głównie wokół problematyki realizowanej w USA z rozszerzeniem na badania dotyczące mechanizmów funkcjonowania genomu, wirusologii roślin, embriologii oraz właściwości i mechanizmu działania enzymów. Bardzo ciekawe badania dotyczyły również wpływu temperatury otoczenia na płeć wybranych zwierząt w ich początkowym etapie rozwoju.


Oprócz pracy o charakterze badawczym Profesor zajmował się również dydaktyką. Prowadził wykłady dla studentów na Uniwersytecie Paryż VII, na uniwersytetach Harvarda, Reckefellera oraz Lagos i Tokio. Skupiał wokół siebie badaczy zajmujących się wytyczonymi kierunkami badań. Jego zasługą było rozpowszechnianie nauczania biologii molekularnej, zorganizował również 8 wariantów studiów podyplomowych z zakresu biologii.


Osiągnięcia naukowe sprawiły, że Profesor zdobył bardzo wysoką pozycję w kręgach intelektualnych na całym świecie. Był członkiem rady naukowej Urzędu Parlamentarnego Ewolucji, Postępu Naukowego i Technologii, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Przemysłu Rolniczego i Spożywczego, Komitetu Dyrekcji Instytutu Badań Naukowych nad Rakiem, Komitetu Konsultacyjnego Uniwersytetów, Komitetu Koordynacyjnego Instytutu Curie, Naukowego Instytutu Energii Atomowej, a także członkiem komitetów redakcyjnych wielu prestiżowych pism naukowych, m.in. European Journal of Biochemistry” , „Biochemia”, „Chemia Fizjologiczna i Fizyczna”.
 

Prof. Chrapkiewicz jest autorem i współautorem ponad 200 publikacji. Część z nich była inspiracją do organizacji licznych konferencji na świecie, a niektóre z nich nazywa się klasyką o międzynarodowym znaczeniu. Ponadto jest autorem trzech książek oraz współautorem dziewięciu wydawnictw z biochemii i biologii.
 

Na szczególną uwagę zasługuje jego więź ze środowiskiem strzyżowskim. Jedną z form tej więzi i jednocześnie sposobem wsparcia materialnego jest założenie przez niego Towarzystwa na Rzecz Rehabilitacji Zdrowotnej jego imienia w Strzyżowie, mające na celu m.in. wypożyczanie sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, pomoc w trudnej sytuacji życiowej. Profesor wspomaga finansowo również wydawnictwa lokalnych gazet, Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Kultury w Strzyżowie i wydawnictwa książek o tematyce regionalnej.
 

Współpraca i pomoc nie dotyczą jedynie środowiska strzyżowskiego, ale również polskich naukowców i instytucji naukowych. W 1990 r. dzięki staraniom prof. Chrapkiewicza utworzono „Association Franco-Polonaise de Biosciences” – organizację instytucjonalnie organizującą polsko-francuską współpracę w dziedzinie biochemii i innych pokrewnych nauk.
 

Jego wkład w rozwój polsko-francuskiej współpracy naukowej został dostrzeżony i w 1992 r. odznaczono Go Komandorią Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor posiada również najwyższe francuskie odznaczenie – Order Legii Honorowej.
 

W jednym z wywiadów prof. Chrapkiewicz wyznał, że gdyby nie został obywatelem świata i uczonym, zostałby z pewnością godowianinem w ścisłym tego słowa znaczeniu – jako jej stały mieszkaniec.

 


Wystawę, którą przygotowano we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego  można zwiedzać  od 20 maja do 30 czerwca 2013 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.

                                            

                                                                                        Oprac. Małgorzata Zaremba

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: