Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118852 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

5. NOC BIBLIOTEKI - relacja

21-05-2013

 

 5. edycja Nocy
Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie



        Noc Biblioteki 2013 zorganizowana w ramach Nocy Muzeów w dniu  18 maja 2013 r. w godz. 19.00-01.00 przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Odwiedziło nas tysiące gości, szczególnie cieszyła nas obecność dzieci, dla których po raz pierwszy WiMBP zorganizowała Magiczną noc czarów, baśni i niespodzianek.


Już od wejścia odwiedzających witał aktor Teatru Nemno Henryk Hryniewicki i Jego Cyrk Hrynek prezentujący przy czarującej muzyce przypominającej paryską atmosferę Montmartre’u niesamowity świat marionetek. W jego rękach jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ożywały cudowne postacie : Zenka, Wesołka, Arlekina i Baletnicy Kolumbiny. Wzrok gości na dłuższy czas przykuwał spektakl rozgrywający się na scenie oraz poza nią.
 

Był zaproszeniem do dalszej zabawy odbywającej się w Bajkowej Krainie wyczarowanej na tą jedną jedyną noc w Bibliotece przy ul. Sokoła 13. W niej czekało na dzieci i ich rodziców mnóstwo atrakcji, między innymi Żółwik Franklin i inne bajkowe postacie, warsztaty plastyczne, bajkowe kalambury. Dużo frajdy sprawiła dzieciom zabawa w poszukiwaczy skarbów. Dzięki niej miały okazję odwiedzić  niedostępne na co dzień tajemnicze zakamarki biblioteki i znajdujące się tam zbiory oraz urządzenia introligatorskie i zecerskie. Ponadto nie zabrakło zagadek, quizów, szybkich minikonkursów z nagrodami, wystawy najpiękniejszych i nietypowych książek. Co pół godziny odbywały się losowania słodkiej niespodzianki, budzące dużo pozytywnych emocji.
 

Nasi goście mogli także obejrzeć ekspozycję najcenniejszych zbiorów specjalnych: rękopisów, starodruków, starych pocztówek, dokumentów życia społecznego z XIX i XX w. Wśród eksponatów zobaczyć można było m.in. Apokrypha Marcina Lutra z 1535 r., Biblię Brzeską z 1563 r., Zwierciadło Mikołaja Reja z 1568 r., pierwsze paryskie wydanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza z 1834 r., pergaminowy dokument z podpisem arcybiskupa Jana Rzeszowskiego z 1433 r. oraz dokument z 1726 r. w sprawie ustanowienia pięciu jarmarków rocznie w Łańcucie, opatrzony pieczęcią  i podpisem króla Augusta II. Przedstawiono unikatowe książki z XIX w. oraz przykłady książki nieoczywistej, czyli książki liberackiej, która od początku do końca jest dziełem jednego autora.


Zaprezentowaliśmy również specjalną wystawę Książki zakazane, która  zwróciła uwagę na kontrowersyjność tematów podejmowanych przez pisarzy. Na przestrzeni wieków książki wywoływały skandale wśród różnych środowisk społecznych. Na „czarną listę” z powodów obyczajowych  trafił m.in. Wieczór trzech króli  W. Szekspira, Dekameron  G. Boccaccia, Lot nad kukułczym gniazdem K. Keseya, Nowy wspaniały świat A. Huxleya, Paragraf 22  J. Hellera. Z powodów politycznych A. Sołżenicyn, autor Archipelagu Gułag został aresztowany i pozbawiony obywatelstwa radzieckiego, lektura Doktora Żywago B. Pasternaka została zakazana za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Powieść Cierpienia młodego Wertera J.W. Geothego, zdaniem duchownych, poprzez utożsamianie się czytelników z głównym bohaterem nakłaniała do samobójstwa. Innym powodem, by znaleźć sie na wykazie był rasizm, z tego powodu zakazano lektury Chata wuja Toma  H.B. Stowe i Jądro ciemności J. Conrada.

 

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z procesem digitalizacji zbiorów w wyniku, którego powstają zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, oraz obejrzeć ciekawe kolekcje cyfrowe prezentowane w PBC pochodzące z wielu instytucji kultury.

 

Tej nocy można było również przetestować e-czytelnię IBUK LIBRA, oraz odebrać PIN umożliwiający korzystanie z e-booków na komputerach domowych. E-czytelnia zapewnia bezpłatny, całodobowy dostęp do 272. elektronicznych książek z różnych dziedzin wiedzy.

 

Goście WiMBP mogli zakupić za symboliczną złotówkę książki  na kiermaszu książek używanych, zwiedzić niedostępne na co dzień magazyny książek oraz poznać tajemnice konserwacji zbiorów bibliotecznych.


Magiczna noc czarów, baśni i niespodzianek z pewnością dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Wszystkich, również tych których tym razem zabrakło już zapraszamy na przyszły rok.


Dziękujemy Szkole Języków i Zarzadzania Promar – International - naszemu sponsorowi, Księgarni Nova Tęczowa,  właścicielom kwiaciarni „Anes”, Anecie Czapraga-Kozak i Sławomirowi Kozakowi, za wyczarowanie bukietów, które stworzyły kwiatowe dekoracje w bibliotecznych wnętrzach oraz Wydawnictwu Naukowemu PWN SA za materiały informacyjne i promocyjne dotyczące serwisu IBUK LIBRA.

                                                      Oprac. Renata Dziepak

                                       Renata Pasternak







 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: