Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118522 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

150. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO - sesja popularnonaukowa

23-04-2013


150. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
- SESJA POPULARNONAUKOWA

 

        W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego.
 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie uczciła tę rocznicę organizując sesję popularnonaukową, podczas której pracownicy naukowi Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Okręgowego w Rzeszowie przybliżyli  uczestnikom spotkania problematykę powstańczą.
 

Na nasze zaproszenie odpowiedziała m. in. młodzież szkolna i studencka, kombatanci oraz czytelnicy.


Gości przywitała dyrektor Barbara Chmura, która odczytała list od Prezydenta Rzeszowa, skierowany do uczestników spotkania. W klimat obchodów wybuchu Powstania Styczniowego wprowadził mgr Bogdan Kaczmar, poprzez nakreślenie ogólnej sytuacji społeczno – politycznej po upadku Powstania Listopadowego i omówienie przyczyn wybuchu i przebiegu Powstania Styczniowego.
 

Z kolei mgr Małgorzata Jarosińska w swojej prezentacji szukała rzeszowskich korzeni w Powstaniu Styczniowym. Mimo, że powstanie skierowane było  przeciwko caratowi i nie toczyło się w Galicji, to mieszkańcy regionu brali czynny udział w powstaniu i wspomagali powstańców. Po Powstaniu Styczniowym w Rzeszowie pozostał krzyż i mogiły powstańców na Starym Cmentarzu oraz tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Marcina Borelowskiego.  

O niemym świadku wydarzeń z roku 1863 opowiedział dr Jerzy Majka. Próbował on odczytać historię powstańczego sztandaru, którego fragment znalazł się na wystawie pt.” Hej strzelcy wraz … „ zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Prawdopodobnie sztandar trafił do rodziny Romerów w Woli Ocieckiej w pow. ropczycko-sędziszowskim. Zarówno rodzina Romerów jak i Wola Ociecka odegrały dużą rolę w Powstaniu Styczniowym.
 

Wydarzenia roku 1863 znalazły swoje odzwierciedlenie w literaturze i sztuce. O tych, którzy tworzyli legendę Powstania Styczniowego opowiedziała prof. Joanna Rusin. Przedstawiła świadków i uczestników powstania m.in. Aleksandra Świętochowskiego, Bolesława Prusa, Adama Asnyka, Józefa Narzymskiego, Marię Konopnicką i Elizę Orzeszkową. Legendę pięknie kontynuował pogrobowiec Powstania Styczniowego Stefan Żeromski oraz w okresie PRL-u Tadeusz Konwicki.
 

W podsumowaniu Stanisław Micał powiedział, że Rada Kombatantów podjęła uchwałę, o organizowaniu obchodów rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w woj. podkarpackim i podziękował dyrektor Barbarze Chmurze za zorganizowanie sesji.
 

Spotkanie zakończyła dyrektor Barbara Chmura, dziękując prelegentom wolontariuszom za ciekawe wykłady oraz wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie.
 

                                                                                                    Małgorzata Zaremba

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: