Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118511 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

DECOUPAGE NA PRZEDMIOTACH UŻYTKOWYCH - warsztaty plastyczne dla pracowników bibliotek publicznych - relacja

11-04-2013

 

DECOUPAGE NA PRZEDMIOTACH UŻYTKOWYCH

- warsztaty plastyczne dla pracowników bibliotek publicznych

 
 

            W sobotę 6 kwietnia 2013 roku w Pracowni Plastycznej Teatru „Maska” w Rzeszowie przy ul. Mickiewicza 13 odbyły się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie, warsztaty plastyczne „Decoupage na przedmiotach użytkowych”. Wzięło w nich  udział 20 pracowników bibliotek publicznych woj. podkarpackiego.
 

Warsztaty prowadzili Pani Iwona Walicka i Pan Mariusz Haba, plastycy Teatru „Maska”, którzy zapoznali uczestników z techniką decoupage.


Termin decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać i oznacza technikę zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio zakonserwowanej powierzchni (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego (lub wyrwanego) z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Papierowy wzór pokrywa się kilkoma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. Powinien wyglądać jak namalowany. Technika decoupage wywodzi się ze wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Stamtąd technika przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem dotarła najpierw do Włoch, a następnie do innych krajów Europy. Weneccy stolarze używali decoupage do produkcji mebli tworząc tańszą alternatywę do modnych wówczas chińskich lakierowanych mebli. Z czasem decoupage stał się jednym z typowych kobiecych hobby, niezwykle popularnym między innymi na dworze Ludwika XV.  Ozdabiano nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty jak pudełka i przybory toaletowe. Przy pomocy decoupage’u tworzyli słynni malarze Pablo Picasso i Henri Matisse. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele przyborów i materiałów produkowanych z myślą o osobach tworzących techniką decoupage. W sklepach można kupić gotowe przedmioty przygotowane specjalnie do ozdabiania, specjalistyczne kleje, farby i lakiery pozwalające postarzyć dany przedmiot przez stworzenie na nim charakterystycznych pęknięć.


Pod fachowym okiem plastyków, każdy uczestnik warsztatów ozdobił samodzielnie drewniany przedmiot użytkowy, którym był serwetnik lub pudełko na drobiazgi. Ozdobione metodą decoupage przedmioty będą mogły być oryginalnym i niepowtarzalnym prezentem lub ozdobą biurka. Zdobyte na warsztatach umiejętności, bibliotekarki wykorzystają w pracy z dziećmi i młodzieżą w swoich placówkach, wzbogacając o technikę decoupage formy pracy prowadzone z młodymi czytelnikami. 
 

Zorganizowanie warsztatów plastycznych było możliwe dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Dyrektorów bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i gminnych woj. podkarpackiego, którzy sfinansowali udział wytypowanych przez siebie bibliotekarzy.

 

                                                                     Oprac. Małgorzata Sierżęga

 

_________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: