Aktualności

O książce "KIM JESTEŚ SEBASTIANIE" H.Olczak-Moraczewskiej w DKK - Oddział dla Dzieci i Młodzieży - relacja

25-02-2013

„Kim jesteś Sebastianie?” Halina Olczak-Moraczewska

W trakcie  lutowego spotkaniu DKK w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie, rozmawialiśmy o książce  „Kim jesteś Sebastianie?” Haliny Olczak-Moraczewskiej. Książka ta odniosła spory sukces - zdobyła II miejsce w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT na powieść dla młodzieży.

Powieść napisana jest w formie pamiętnika, a raczej dwóch pamiętników, dzięki czemu poznajemy tytułowego bohatera z dwóch perspektyw: jego i Anety, dziewczyny, która skrycie się w nim kocha.

Sebastian to nastolatek z wpływowej rodziny, który ma wszystko. Poznajemy go jako zepsutego, rozpieszczonego chłopaka, należącego do klasowej elity bogaczy. Wszystko zaczyna się zmieniać kiedy w jego mieszkaniu pojawia się nowa pomoc domowa i jej nastoletni syn - Janek. Rodzice Sebastiana zatrudnili okropną kobietę jako pomoc domową i nie zwracają uwagi na jej brak zdolności kulinarnych, czy ciągłe kradzieże. A na domiar złego zahukany i zabiedzony Janek rozpoczyna naukę w tym samym co on, prywatnym liceum, narażając Sebastiana na złośliwe komentarze i plotki. Wściekły i rozżalony chłopak przelewa na Jaśka całą swą nienawiść.

Natomiast Aneta  jest miłą i zaradną dziewczyną, po uszy zakochaną w Sebastianie. Niestety  nie ma tak szczęśliwego życia jak Sebastian. Została sama z mamą, ponieważ jej tata odszedł do młodszej kobiety i nie bardzo interesuje się swoją córką, a jej mama aby opłacić szkołę i czynsz pracuje niemal bez przerwy. Aż pewnego dnia  nieszczęśliwa Aneta czuje się wykorzystana i ucieka z domu ojca, a Sebastian odkrywa straszną prawdę... Wtedy drogi obojga nastolatków zaczynają się ze sobą splatać.

Dzięki Jankowi i Anecie, Sebastian odkrywa, zarówno swoja najgorszą, jak i tę najlepszą stronę. Dowiaduje się bolesnej prawdy o samym sobie i to pozwala mu na nowo określić siebie i odnaleźć to, co tak na prawdę się w życiu liczy.

Przeżycia głównego bohatera powieści pokazują czytelnikowi, że nie ważne jest skąd pochodzimy, ale to jacy jesteśmy i do czego dążymy, bo każdy z nas sam tworzy własną tożsamość i tylko od nas samych zależy jakimi chcemy być ludźmi.

Zdecydowanie polecamy!

Oprac.  Agnieszka Dworak

„Książka przedstawia wydarzenia z perspektywy Anety i Sebastiana w formie dwóch pamiętników. Jest  to bardzo ciekawy opis zdarzeń poprzez dwa różne punkty widzenia. Wydaje mi się, że wielu  z nas odnajdzie w tej powieści, kogoś znajomego ze szkoły lub podwórka. Polecam ze względu na zawarte w niej przesłanie i ciekawe przedstawienie dwóch zupełnie innych światów …”

Aga

„Bardzo poruszająca i pouczająca historia z życia wzięta. Ciekawie przedstawia relacje międzypokoleniowe, różnice w podejściu młodzieży i dorosłych do spraw życia codziennego. Pierwsza miłość, pierwsze rozczarowania, problemy nastolatków wzbudzą wiele emocji,  od śmiechu przez złość, aż do łez. Książka bawi i wzrusza jednocześnie. Poleciłabym ją każdemu , bez względu na wiek.”

Sylwia

„Najbardziej pozytywną postacią była dla mnie matka Anety. Pracowała ciężko, aby zapewnić córce przyszłość, chociaż nie podobało mi się to, że tak bardzo się starała,  aby być  lepszą od swojego byłego męża. Nie musiała.”

Daria