Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117744 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

2013 - ROK POWSTANIA STYCZNIOWEGO - wystawa

03-01-2013

2013 - Rok Powstania Styczniowego

 
Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego.
 

"Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności" - głosi uchwała. Przypomniano w niej, że Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
 

Powstanie narodowe przeciw Rosji rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r., trwało do jesieni 1864 r. objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Przeciwko dobrze uzbrojonej, wyposażonej i zorganizowanej armii rosyjskiej – stanęły małe oddziały powstańców, których podstawowym narzędziem walki była broń myśliwska oraz kosy postawione na sztorc. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.
 

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.
 

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, kilkanaście  tysięcy wywieziono w głąb Rosji i na Sybir, kilka tysięcy wyemigrowało a  majątki uczestników powstania skonfiskowano. Królestwo Polskie zostało pozbawione resztek odrębności i w pełni włączone do Rosji. Rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.
 

Pomimo klęski, powstanie doprowadziło ostatecznie do zlikwidowania stosunków feudalnych  na ziemiach polskich. Odegrało też istotną rolę w umacnianiu świadomości i integracji narodowej. Było powstaniem prawdziwie ogólnopolskim tak pod względem geograficznym, jak i społecznym i ważnym etapem walk niepodległościowych.
 

Pozostawiło trwały ślad w polskiej literaturze (m.in. twórczość E. Orzeszkowej, M. Dąbrowskiej, S. Żeromskiego) oraz w malarstwie ( A. Grottger, J. Matejko, M. Gierymski, J. Kossak i in. ).

 

W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego przygotowana została wystawa prezentująca materiały dotyczące tego wydarzenia.

Wystawę można zwiedzać od 2 do 31 stycznia 2013 r. w godzinach  otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13.

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: