Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117499 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

"KULTURA JAKO NARZĘDZIE ZMIANY POLITYCZNEJ I GOSPODARCZEJ" - spotkanie polskich i ukraińskich studentów WSIiZ - relacja

10-12-2012

Kultura jako narzędzie zmiany politycznej i gospodarczej

 

- spotkanie Koła Naukowego  Forum Inicjatyw Europejskich

z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

 

          W dniu 5 grudnia br. gościnnie w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przeprowadzono spotkanie dla polskich i ukraińskich studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, członków Koła Naukowego Forum Inicjatyw Europejskich. Studenci podobnie jak wcześniej czytelnicy WiMBP, uczniowie rzeszowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w  warsztatach Kultura jako narzędzie zmiany politycznej i gospodarczej. Polskie doświadczenie. Ukraińskie perspektywy.

 

Warsztaty przeprowadziła Ewa Nowak-Koprowicz, konsultant Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie oraz pracownik naukowy WSIiZ. W warsztatach w odniesieniu do bardzo dobrze przyjętych inicjatyw w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji m.in. I, CULTURE Orchestra; cyklu filmów dokumentalnych Przewodnik do Polaków ilustrującego źródła fenomenu współczesnej polskiej zaradności i kreatywności, podjęto tematykę znaczenia kultury dla przemian demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Ukrainy. Uczestniczący w spotkaniach studenci mieli możliwość konfrontacji swoich dotychczasowych wyobrażeń na temat znaczenia kultury, jej roli w kreacji przestrzeni wolności osobistej jak i społecznej. Warsztaty stanowiły kontynuację szeroko podejmowanych w Polsce i na świecie inicjatyw z zakresu dyskusji nt. wpływu kultury na rozwój społeczno-gospodarczy. W spotkaniu wzięli udział zarówno studenci stale współpracujący z WiMBP podczas realizacji spotkań europejskich w poszczególnych filiach jak również osoby, dla których warsztaty stanowiły możliwość pierwszego kontaktu z placówką. Stąd zwłaszcza ci ostatni skorzystali ze sposobności by zapytać organizatora spotkania ze strony WiMBP, panią Renatę Pasternak o ofertę ośrodka dla studentów z Ukrainy.


Warto przypomnieć, że realizacja listopadowych warsztaty kulturowych objęta była patronatem Vladyslava Kanevskiyego – Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie – oraz Jerzego Krzanowskiego – Konsula Honorowego Ukrainy w Rzeszowie oraz portalu Culture.pl, którego wydawcą jest narodowa instytucja kultury – Instytut Adama Mickiewicza.


Opiekunowie Forum Inicjatyw Europejskich, Ewa Nowak-Koprowicz oraz Dominik Łazarz dziękują za pomoc przy organizacji warsztatów Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, zwłaszcza za przychylność pani Renacie Pasternak, kierownikowi Działu Udostępniania.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: