Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117589 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

JUBILEUSZ INSTYTUTU FILOLOGII POLSKIEJ UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO - wystawa

06-12-2012

 

50-LECIE POWSTANIA RZESZOWSKIEJ POLONISTYKI

 

- wystawa dorobku naukowego pracowników


 

          W związku z przypadającym jubileuszem 50-lecia powstania rzeszowskiej polonistyki, przygotowana została wystawa prezentująca wybrany dorobek naukowy: wydawnictwa książkowe oraz czasopisma współtworzone przez pracowników filologii polskiej od początku powstania uczelni  do współczesności, pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki.

 

Początki rzeszowskiej polonistyki sięgają roku 1962, kiedy utworzono w Rzeszowie Punkt Konsultacyjny krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, na którym zostały podjęte polonistyczne studia zaoczne. 1 listopada 1963 roku, powołano do życia Studium Terenowe, w którym jednym z dwu kierunków była filologia polska. Wraz z powołaniem w Rzeszowie w 1965 roku Wyższej Szkoły Pedagogicznej, w jej strukturze powstała Katedra Historii Literatury Polskiej i Języka Polskiego z dwoma zakładami: Literatury Polskiej i Języka Polskiego. Kierownictwo pierwszego z nich objął Stanisław Frycie, który pełnił tę funkcję  do roku 1972, pozostając jednocześnie animatorem ważniejszych inicjatyw naukowych i kulturalno-oświatowych. Kierownikiem drugiego zakładu był Stefan Reczek, będący przez wiele lat  dziekanem wydziału filologicznego, a później prorektorem.

 

W ciągu następnych dziesięcioleci zmieniła się struktura studiów, nazwa uczelni oraz kadra naukowa. W tym czasie kierunek ten wykształcił wielu absolwentów, którzy podjęli pracę w różnych instytucjach regionu: w szkołach, bibliotekach, domach kultury, samorządach, lokalnych mediach, i in. Zdobyte wykształcenie pozwalało im łączyć wiedzę teoretyczną z pracą zawodową.

 

Obecnie w skład struktury Instytutu Filologii Polskiej wchodzi 6 zakładów i są to: Zakład Literatury Staropolskiej i Polskiego Oświecenia, Zakład Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu, Zakład Literatury Polskiej XX Wieku, Zakład Teorii i Antropologii Literatury oraz Pracownia Badań i Dokumentacji Kultury Literackiej, Zakład Języka Polskiego, Zakład Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego.

 

Ich zadania to: organizacja i prowadzenie badań naukowych w zakresie odpowiednich dyscyplin filologicznych, organizacja sympozjów i konferencji naukowych, doskonalenie kadry naukowej, organizacja dydaktyki z odpowiednich przedmiotów, przygotowanie absolwentów do pełnienia konkretnych ról zawodowych (określonych profilem studiów). Domeną poszczególnych zakładów są określone obszary badawcze nauk filologicznych: teoria i historia literatury, językoznawstwo, kulturoznawstwo, krytyka literacka.

 

Efektem prowadzonych przez pracowników Instytutu badań naukowych są liczne publikacje książkowe, artykuły w wydawnictwach zbiorowych oraz  czasopismach, prace redakcyjne, recenzje, referaty wygłaszane na konferencjach naukowych i in.

 

Wystawę można zwiedzać od 4 grudnia 2012 r. do 2 stycznia 2013 r.

w godzinach  otwarcia Biblioteki, przy ul. Sokoła 13

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: