Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117148 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Aktualności

CZYTELNICTWO w DOBIE NOWYCH TECHNOLOGII - seminarium dla bibliotekarzy - relacja

23-11-2012

„Czytelnictwo w dobie nowych technologii"
- seminarium dla bibliotekarzy pracujących w  wypożyczalniach dla dorosłych

 
 

16 listopada 2012 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny, seminarium „Czytelnictwo w dobie nowych technologii”. W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze z podkarpackich bibliotek publicznych.
Uczestników seminarium powitała Pani Monika Ohar - Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.
 

Bibliotekarze podkarpaccy mieli okazję wysłuchać wykładu dr Barbary Budyńskiej z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej w Warszawie „Jak Internet zmienia biblioteki i wpływa na postawy czytelnicze”, która przedstawiła i omówiła nowe technologie zastosowane w bibliotekach publicznych a także co czytelnikom dają komputery dostępne w bibliotekach. Przedstawiła również wyniki ogólnopolskich  badań przeprowadzonych w 2010 roku przez IKiCz BN, w których po raz pierwszy zadano pytanie o lekturę tekstu dłuższego niż 3 strony maszynopisu (np. artykułu, opowiadania, także w Internecie). To właśnie takie uszczegółowione badanie pozwoliło na odkrycie 20% grupy absolwentów wyższych uczelni oraz 27%  grupy uczniów i studentów nieczytających praktycznie nic. Kryterium 3 stron obnażyło również mit, iż internauci czytają dużo i często. 33% internautów czyta jedynie krótkie – 3 stronicowe teksty.
 

Kolejnym punktem  seminarium była prezentacja multimedialna dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ”Wykorzystanie technologii mobilnych w działalności bibliotecznej”. Dr Bożena Jaskowska omówiła praktyczne zastosowanie narzędzi mobilnych w usługach  bibliotecznych, takich jak: mobilna witryna, mobilne zasoby, mobilny katalog OPAC, wirtualne wycieczki, grywalizacja, wykorzystanie geolokalizacji oraz mobilnych serwisów społecznościowych, a także kodów QR. Na zakończenie przedstawiła praktyczne porady dotyczące wdrożenia podstawowych mobilnych usług na przykładzie doświadczeń Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego „Dla każdego, w każdym miejscu i o każdej porze”.


Małgorzata Augustyn, instruktor ds. czytelnictwa dorosłych, w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła relacje pomiędzy bibliotekarzem a czytelnikiem pt. ”Jak pozyskać czytelnika i go nie stracić”. W swoim wystąpieniu omówiła różne formy działalności bibliotecznej skierowane do czytelników, użytkowników, klientów i odbiorców.


Na zakończenie spotkania bibliotekarze – praktycy: Jolanta Tyrpa  z MBP w Mielcu, Barbara Nowak z MBP w Stalowej Woli i Beata Mazur z MBP w Tarnobrzegu opowiedziały o swoich doświadczeniach w pracy z czytelnikiem oraz o pomysłach na to, jak dalej współpracę tą rozwijać. Podzieliły się także swoimi nadziejami i obawami związanymi ze zmieniającymi się oczekiwaniami czytelników oraz możliwościami dostosowania swojej działalności do potrzeb zmieniającego się świata.

 

                                                                                                                Małgorzata Augustyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: